התאטרון שלנו

התאטרון פועל בחסות העמותה לקידום תאטרון חברתי יוצר בחיפה.
 

תאטרון חי-פה מזמין ילדים, נוער ומבוגרים המעוניינים להגשים חלום, לשחק מתוך תשוקה וביטוי יצירתי, ללמוד את מיומנויות הבמה, לעמוד מול קהל ולהציג בביטחון ובהנאה.

התאטרון יוצר מפגש אנושי ומעצים בין משתתפים מכל קצוות העיר חיפה והסביבה אשר יחד נותנים ביטוי ליכולתם היצירתית ומעלים הצגה. ההצגות זוכות לשבחים רבים, אך לא פחות חשוב ואולי יותר, קהילת השחקנים זוכה לחוויה המוסיפה עוצמה, פתיחות ושותפות יצירתית-תרבותית בעיר חיפה.

ייחודו ותפקידו של תאטרון חי-פה כתאטרון חברתי

בתאטרון חברתי כתאטרון חי-פה מתגבשות קבוצות בגילאים השונים אליהם מגיעים משתתפים מכל המרחב העירוני והסביבה. התאטרון נמצא תחת ההגדרה של תאטרון חברתי וככזה דוגל בעשיה חברתית ובשיתוף. כל קבוצה יוצרת בתוכה את היחסים האנושיים ומערך התמיכה בין חברי הקבוצה המגיעים ממקומות ורקעים שונים. בנוסף, התאטרון שואף ליחסי גומלין, תקשורת ועזרה בין הקבוצות השונות כדי לתרום להפריה הדדית, למידה, והכנה להמשך הדרך. כל השחקנים שותפים גם בתהליכים מאחורי הקלעים, ומחזיקים בנוסף לתפקידם על הבמה בתפקידים טכניים הנחוצים להפקה – תפאורה, אביזרים, מוזיקה וכו׳... לפי כשרונם ויכולתם. בהפקות סוף השנה, כל שחקני התאטרון מוזמנים לקחת חלק ולסייע לקבוצה שנמצאת בתהליך הפקה לממש את העשייה ולקבל חיים על הבמה.

תהליך העבודה

התהליך משלב בין שני היבטים משמעותיים, בין תהליך חברתי ודינאמיקה קבוצתית לבין חווית תיאטרון ולימוד מיומנויות משחק. אופי העבודה המזמין חשיפת קונפליקטים וסיטואציות אנושיות חושף עמדות, דעות, מערכת רגשית משפחתית וחברתית מגוונת. התהליך מאפשר לכל משתתף לתת ביטוי לקולו ולסיפורו והקבוצה לומדת להכיל לקבל וליהנות מהמגוון האנושי. המפגש סביב עניין משותף מהווה התחלה לקשר ובהמשך נוצרת קרבה, פתיחות, תחושת בטחון המאפשרת יצירה ולמידה של מיומנויות הבמה. כך למשל, תוכלו למצוא למשל עורך דין, מנהל בית ספר, ואנשי היי-טק, גננת, מדריך טיולים, עקרת בית, מטפלת ונהג מונית הנפגשים בתאטרון, פושטים את "החליפה המקצועית", מבצעים חימום בתנועה ובקול, מביאים מפרי דמיונם וחוויותיהם האישיות, מאלתרים קטעים ו"נכנסים לנעלים" של דמויות שונות.

בתהליך הלימוד החוויתי משתתפי הסדנאות חווים התקדמות והתפתחות ממפגש למפגש בהתאם לתכנית המקנה כלים וטכניקות משחק ביטוי מגוונות. ההתמדה הופכת "מדרישה", לציפייה מרגשת למפגש התאטרון בכל שבוע.

מסע יצירתי

כל קבוצה מתמודדת עם מסע יצירתי לקראת סוף השנה. היצירה הבימתית הזוכה לעלות לבמה תהיה מקורית או עיבוד מחזה, בדרך כלל הינה בעלת משמעות חברתית אקטואלית, ומותאמת למשתתפי הסדנה. חלק גדול מן המחזות נכתבו מתוך תחומי העניין, החומרים, השאלות והדיאלוג האנושי בקבוצה המאפשר מעין חקירה או רנטגן חברתי החושף נקודות מבט וזוויות שונות. העיבודים למחזות מותאמים לחברי הקבוצה ומחדדים היבטים פוליטיים וחברתיים.

אל שלב תגבורי החזרות לקראת ההצגה, כבר מגיעים עם "חיידק במה" - עם רצון אדיר למיצוי וביטוי, מחויבות והתרגשות לקראת בוא הקהל.

ההצגות

ההצגות של תאטרון חי-פה זוכות לשבחים על איכותן וזאת בשל היכולת המקצועית ליצור את השילוב האמין בין השחקנים חברי הקהילה, לבין שפה תאטרונית מקורית ומרגשת בעזרתה נחשפים נושאים בעלי משקל וחשיבות.

גם הפן החזותי והאסטטי למרות דלות האמצעים זוכה לדיוק מינימליסטי המשרת את ההיצג. יחד צובעים ,בונים, תופרים תלבושות ובסופו של דבר יוצרים תאטרון שהוא פרי הביטוי האישי והאנושי של אנשים מהקהילה, אשר אמנם תאטרון אינו מקצועם אך הוא מהווה כלי אמנותי בידם, להתפתחות ופתיחות אנושית, להבעת עמדה פוליטית, חברתית, אקטיבית ולהזדמנות להיות חלק פעיל ביצירת התרבות במרחב העירוני.

עבור הקהל הצופה בהצגות, היצירה הנחשפת מעוררת הזדהות, מחשבה ואמינות דווקא בשל קירבה והדמיון בין המציגים והצופים.

פרינג' מקומי בחיפה

פרינג' במהותו הוא תאטרון שוליים אשר למרות חוסר התקציבים המאפיין אותו קשוב ליצירה המבקשת לה במה. בחיפה אין תאטרון פרינג' הפועל בקביעות מקצועי ע"י שחקנים בוגרי בתי ספר למשחק, ולכן בשנים האחרונות תאטרון חי-פה אוסף את שחקניו הותיקים, בעלי היכולת, הרצון והכישרון ומעלה יצירות מקוריות ואיכותיות ומכאן המושג "פרינג מקומי".

גלרית ההצגות באתר

כניסה לגלריית ההצגות מוכיחה רפרטואר עשיר של הצגות מקוריות, עיבודים, מגוון סגנונות תיאטרון. כל אלה זוכים לביטוי בפני הקהל החיפאי מספר פעמים. במהלך השנים התפתח קהל אוהדים קבוע.

יש האומרים שההצגות שאינן נופלות מהפקות התיאטראות הרפרטוארים.

"הכוח של קבוצה יוצרת העובדת יחד, הוא המניע והוא המנוע להתנסות, להתבטא, להעיז, לפרוץ את הגבולות המוכרים של כל אחד ואחד. כך מתחולל שינוי משמעותי בחיים האישיים של כל שחקן וכך מתלכד הכוח הקבוצתי לכדי מנוף בעזרתו מתרוממת יצירה בעלת מבע חברתי אקטואלי אותנטי ומשמעותי." רוני קינן, מייסדת התאטרון.

פעילות קהילתית של העמותה לקידום תאטרון חברתי

בצד סדנאות והצגות תאטרון חי-פה, העמותה יוזמת ומכוונת לתרומה וקשר עם הקהילה הסובבת. שיתוף קבוצות נגמלים מסמים, או התנדבות בבית שבתאי לוי בחיפה (מעון לילדים חסרי בית), השתתפות באירועים קהילתיים, פעילות בבתי ספר חסרי אמצעים, התנדבות בבית חולים רמב"ם ואפילו איסוף בגדים או משחקים כחלק מהעזרה האנושית המתאפשרת בין ארגון למתרחש סביבו.

כל הכנסות התאטרון מהשתתפות השחקנים או מתמיכות שונות מיועדות למימוש מטרות העמותה, לקידום התאטרון ככלי חברתי בעל זכות ביטוי אומנותית במרחב הציבורי תרבותי.

צוות התיאטרון

לכולם תארים ותעודות, ניסיון ומקצועיות מוכחת אך אלה מהווים רק בסיס פורמאלי.

הרוח האישית והייחודית שכל מנחה מביא חשובה ביותר. אנו גאים בעבודת הצוות, לווי מקצועי, התלבטויות אומנותיות ואנושיות יחד. עוד על הצוות ניתן לקרוא בדף ׳הצוות׳.